Bakan Pakdemirli, yangınlarla ilgili son durumu açıkladı! Kritik nem uyarısıTarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli son orman yangınları ile ilgili Marmaris'te açıklamalarda bulundu. Bakan Pakdemirli üç dört günde  107 orman yangını çıktığını ve bunların 98'inin kontrol altına alındığını açıkladı. Açıklamalarında önemli bir uyarıda bulunan Bakan Pakdemirli, "Nem yüzde 10'a düşüyor. Çok daha dikkatli olmamız lazım" ifadelerini kullandı.

"İHA'lardan gelen bilgileri değerlendirdik" 

Bakan Pakdemirli, "Şu an itibari ile Marmaris'te ki yangına üç uçak, 9 helikopter, toplamda 146 arazöz , 20 su tankeri, 8 dozer ve 529 personel ile müdahale ediyoruz. Sahada tüm teknolojiyi kullanan bir kurumuz. Tahmin ediyorum kamuda bizim kadar teknoloji kullanan kurum da yoktur. Yani yukarıdaki İHA'lardan bilgi alıp, yangının gece sevk idaresi konusunda biraz önce de İHA'lardan gelen bilgileri yorumladık ve yangınlarla ilgili gerekli kararları aldık. Talimatları da ilgili arkadaşlarımız hem sahada, kamyonların arazözlerin başlarındaki işçilerimize varana kadar bu talimatları gönderdik. Bu günlerde yangın ile ilgili yoğun bir gündem ile karşınızdayız. Niye bu kadar yangın var. Her sene ortalama 2 bin 500 ile 3 bin yangın oluyor. Ama bunun 5 ila 10 tanesi çok büyük yangın olur ve bunların 5 ile 10 tanesi veya bir kaç misli olan 20-30 tanesi medyaya haber olacak niteliktedir. Ama 3 bine yakın yangınla bizim orman teşkilatımız mücadele eder. Geçen sene de 8 tane büyük yangınımız vardı. 8 büyük yangının altısını birebir farklı günlerde olduğu için  birkaç tanesi aynı güne denk gelmiştir. Bu altı büyük yangını ben birebir sahada koordine etmiştim. Bu sene ise maalesef hava şartlarının biraz olumsuz gitmesinden dolayı 10 tane yangını son üç dört gündür bulduğumuz noktalardan teknolojinin de yardımı ile bunları da birebir koordine etmeye gayret gösteriyoruz. Gündemin de yangın ile ilgili yoğun olmasının sebeplerinden birisi ise vatandaşlarımızın aklına orman teşkilatımızın eksiklikleri var mıdır gibi sorular gelmesi. Orman teşkilatı normal seviyelerin üzerinde hem ekipman, hem de dünyada nevi şahsına münhasır olarak en çok personel barındıran ve taşıyan orman teşkilatlarından birisidir.


“107 yangından 98'i kontrol altında”

Türkiye genelinde son üç dört günde 107 orman yangını çıktığını belirten Bakan Pakdemirli, bunlardan 98'inin kontrol altına alındığını söyledi. Bakan Pakdemirli, “Son üç dört gün içinde 107 orman yangını çıkmış. Bunların 98 tanesi kontrol altında. 9 tanesi ise devam ediyor. 10 ile 13 arasında son üç dört gün içeresinde mücadele ettik. Ekiplerimiz yorgun ve hala da motive bir şekilde çalışmalarına devam ediyorlar. Bu yangın söndürülene kadar devam edecek. Antalya Manavgat, Gündoğmuş ve Gazipaşa'da yangınlar sürüyor. Bu yangınlar ile ilgili ciddi durum devam ediyor Bunlarla alakalı peyder pey açıklamamızı devam edeceğiz. Mersin Aydıncık yangınını kontrol altına aldık. Bu da çapı çok büyük bir yangın. Çok tehlikeli bir yangındı. Bunu tamamen kontrol altına aldık. Silifke'de bir yanın var ve bu da iyiye doğru gidiyor. Adana'daki tüm yangınlar kontrol altına alındı. Adana'daki üç yangın da çok iri ve çok tehlikeli yangınlardı. Bu yangınları orman kahramanlarımız kontrol altına aldılar” dedi.