ABD’de COVID-19 nedeniyle ölenlerin anısına; 640 bin beyaz bayrakABD'nin başkenti Washington'da bulunan National Mall Park'ta COVID-19 salgını nedeniyle hayatını kaybeden ABD'lilerin anısına 640 binden fazla beyaz bayraktan oluşan sergi açıldı.

ABD'de COVID-19 salgınında hayatını kaybedenlerin anasına başkent Washington'da bulunan National Mall Park'ta yapılan serginin açılış töreni gerçekleştirildi.

COVUD-19 salgını nedeniyle yaşamını yitiren ABD'lileri temsil eden 640 binden fazla beyaz bayrak oluşan "In America: Remember" başlıklı sergi 3 Ekim 2021 tarihine kadar devam edecek.

Sergide, tek tek elle yerleştirilen bayrakların yanı sıra 6 kilometrelik yürüyüş yolları ve ziyaretçilerin oturması için beyaz banklarda yer alıyor.

Sergide, kişilerin çevrimiçi veya bireysel başvuruyla virüse yakalanan sevdiklerine bayrak adayabilmesine imkan tanınıyor.

Projeyi tasarlayan sanatçı Suzanne Brennan Firstenberg açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Rakam çok büyüdüğünde kişileri gerçekten anlamak zorlaşıyor, bu yüzden fiziksel hale getirmek istedim. Bütünsel olarak ele alındığında, bu empatinin fiziksel bir tezahürüdür” dedi.

“Bir bayrağın içerdiği tüm kederi düşündüğünüzde o zaman bakışlarınızı kaldırırsınız. Sanatın gücü budur, kaybımızın büyüklüğünü anlamak” diyen Firstenberg, serginin ABD'lilere pandeminin bedeli üzerine düşünmeleri için alan sağlamasını umduğunu söyledi.