Soma madencisini tekmeleyen Yerkel, Frankfurt Başkonsolosluğu'nda işe başlıyorSoma'da iki polisin yere yatırdığı madenciyi tekmeleyen dönemin Başbakanı Erdoğan'ın Özel Kalem Müdürü Yardımcısı Yusuf  Yerkel, 6000 Euro net maaşı ile Ticaret Ataşeliği görevine başlamak için Frankfurt Başkonsolosluğu'na geldi. Yerkel, haftaya yeni görevini devralacak.

Türkiye'de tarihler 13 Mayıs 2014'ü gösterdiğinde yaşanan ve 301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma maden faciasının ardından eylem yapan madenci Erdal Kocabıyık'ı yerdeyken tekmeleyen, dönemin Başbakanı Erdoğan'ın Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yusuf Yerkel, Frankfurt'a geldi.

Frankfurt Başkonsolosluğu'na 6000 Euro net maaşla Ticaret Ataşesi olarak atanan ve birçok yan gelirleri de kapsayan ataması kesinleşen Yerkel, evine yerleşti ve diğer işlemlerini yapmaya başlarken, bazı sağlık sorunları nedeniyle 120 km uzaklıktaki Kassel’e bir kaç kez gittiği öğrenildi.

Alman basını Yerkel'e, “Treter” yani “tekmeci” diyor… Ve SÖZCÜ'nün atamaya ilişkin haberleri tüm büyük Alman gazetelerinde yer alırken, yorumlar da halen sürüyor.