Putin’den dünyaya çağrı: Rusya ile ilişkilerinizi normalleştirin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin diğer ülkelere Rusya ile olan ilişkileri normalleştirme çağrısında bulundu.
Hükümet toplantısında konuşan Vladimir Putin, diğer ülkelere Rusya'ya yaptırımları artırarak ilişkileri kötüleştirmemeleri çağrısında bulunarak komşulara karşı art niyet beslemediklerini söyledi.

"Eğer birileri Rusya'yla işbirliği yapmak istemezse her halükarda karşımıza çıkan görevleri yerine getirecek ve kazanacağız" diyen Rusya Devlet Başkanı Putin, diğer ülkelere karşı ekonomik yükümlülükleri de yerine getireceklerini ifade etti.

“İlişkilerimizi kötüleştirmek için bir neden göremiyorum” diye konuşan Putin, Rusya'nın dostane olmayan eylemlere tepki verdiğini kaydetti.

KREMLİN: GÖRÜŞMELERİN GELECEĞİ UKRAYNA’YA BAĞLI

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov ise, Ukrayna ile ateşkes için yürütülen görüşmelerin geleceğinin Ukrayna'dan gelen yanıta bağlı olduğunu söyledi.

Ukrayna heyetiyle dün yapılan müzakerede hiçbir belge üzerinde anlaşma sağlanmadığını kaydeden Peskov, “Görüşmeler Ukrayna tarafına sorunun çözümünde kendi görüşümüzü aktarmak açısından iyi bir fırsat” dedi.

Rusya ile Ukrayna arasında dün Belarus sınırında yapılan ikinci tur müzakerelerde taraflar üçüncü defa bir araya gelmek konusunda anlaşırken, Ukrayna tarafı sivillerin tahliyesi için ortak insani koridor oluşturulması konusunda mutabakata varıldığını duyurmuştu.