Netflix’in abone sayısı yıllar sonra ilk kez düşüş yaşadı

Netflix'in abone sayısının azalması, şirket hisselerinin New York borsasında sert düşüş yaşamasına yol açtı.
Netflix'in abone sayısı, 10 yılı aşkın zaman sonra ilk kez azaldı. Şirket, bu yılın ilk çeyreğinde 221 milyondan fazla aboneye sahip olduğunu ancak bu rakımın geçen yılın aynı dönemine göre azaldığını açıkladı.

Netflix, bu düşüşün büyük oranda Ukrayna savaşı sonrasın da Rusya'dan çekilmesinden ve hesap paylaşımından kaynaklandığını belirtti. Geliri de azalan şirket, birçok ülkede abonelik ücretlerinde artışa gitmişti.

Şirket, yatırımcılara gönderdiği mektupta daha fazla abonenin platformdan ayrılabileceği konusunda uyarıda bulundu. Bu haberin üzerine Netflix hisseleri New York borsasında yaklaşık %25 değer kaybına yol açtı ve piyasa değeri 30 milyon dolardan fazla azaldı. Bu gelişme Netflix'in rakiplerinin hisselerinde de düşüşe yol açtı.

TÜRKİYE'DEKİ ABONELİK FİYATI 78 TL'YE DAYANDI

Netflix geçtiğimiz haftalarda abonelik ücretinin Türkiye'de de artacağını duyurmuştu. Platformun internet sitesidne yer alan bilgide, "Netflix'i akıllı telefonunuz, tabletiniz, Akıllı TV'niz, dizüstü bilgisayarınız veya yayın cihazınızda sabit bir aylık ücretle izleyin. Aylık plan ücretleri 37,99 TL ile 77,99 TL arasında değişmektedir" denildi.

Bu zamların mevcut kullanıcılara kademeli olarak sunulacağı fakat yeni abonelerin üyeliklerinin ise yeni tarifeden uygulanacağı belirtildi.