Milli okçumuz Mete Gazoz, Olimpiyat şampiyonu oldu!2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda milli okçu Mete Gazoz, klasik yay bireysel kategori finalinde İtalyan Mauro Nespoli'yi mağlup ederek okçulukta Türkiye'ye tarihindeki ilk altın madalyasını getirdi.

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye, ilk altın madalyasında okçulukta Mete Gazoz ile kazandı. Mete, ilk turda Lüksemburglu Jeff Henckels'i, ikinci turda da Avusturyalı Ryan Tyack'ı yenerek son 16 turuna yükselmişti. Son 16 turunda ise Avusturyalı Taylor Worth'u eleyerek çeyrek finalde dünya sıralamasında 1 numara olan ABD'li Brady Ellison ile eşleşti.

Zorlu rakibi karşısında üstün bir oyun ortaya sergileyen ay-yıldızlı sporcu, rakibini 7-3 mağlup ederek adını yarı finale yazdırmayı başardı. Mete'nin bu turdaki rakibi ise Japon Takahura Furukawa oldu. Çekişmeli geçen ve beş sete kadar uzayan müsabakayı da 7-3'lük skor ile almasını bilen milli sporcu, finale adını yazdırdı. Finalde İtalyan Mauro Nespoli ile karşılaşan Mete, beş set sonucu Nespoli'yi yenerek altın madalyanın sahibi oldu. Bu sonuçla Mete Gazoz, Türkiye'ye hem 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nın ilk altınını hem de okçulukta tarihin ilk şampiyonluğunu getirdi.