Bakan Çavuşoğlu: Kritik bir gün olacakKritik bir günün geride kaldığını, özellikle rüzgarın kuvvetli olması sebebiyle başka bir kritik gün olacağını belirten Mevlüt Çavuşoğlu, bu zorlu günde tüm orman teşkilatı ve başta belediyeler tüm kurumların elinden gelen gayreti gösterdiğini söyledi.

Antalya’da bugüne kadar 19 noktada yangın başladığını, 14’ünün kontrol altına alındığını belirten Bakan Çavuşoğlu, “Esasen bu başlayan bazı noktaların yayılmasıyla 5 noktada çalışmalar devam ediyor” dedi.


YANGINLARDA SON DURUM

Çavuşoğlu, yangınlarla ilgili şu bilgileri verdi:


* Gündoğmuş Çayırucundaki yangının bu gece kontrol altına alınabileceğini bildirdiler. Bugün üç bölgede Gülendağı, Gündoğmuş, Demircilerde kahraman personelimiz ateş altında kaldı.


* Çok şükür yaralanmadan, yanık olmadan yine kahraman çalışma arkadaşlarımız sayesinde kurtarmış olduk. Rüzgar çok farklı yönlerden esiyor ve yarın çok kritik bir gün olacağını düşünüyoruz.


* Rüzgarın özellikle güçlü olması sebebiyle. Gündoğmuş’un güneybatısında hem Alara çayının Alanya tarafından hem de kuzey batısından aşağıya doğru gelme riski var. Bu yönde tedbirler alındı.


* Yarın sabah erken saatlerden itibaren helikopter ve uçaklarla burayı destekleyeceğiz. Taşağıl, Demirciler bölgesi bugün çok zorladı. Taşağıl bölgesinde aşağıda biraz daha kontrol altına alındı, Demirciler bölgesinde devam ediyor. Kritik bölgelere sıçramasını engellediler. Karadan çalışmalar devam ediyor, yarın sabah erken havadan da çalışmalar devam edecek.


UKRAYNA’DAN 4 HELİKOPTER DAHA GELİYOR


Yangınların başladığı günden bu yana Antalya’da 6 bin 524 personel, 8 uçak, 2 İHA, 30 helikopter, 456 arazöz, 426 iş makinası ve 172 itfaiye aracıyla toplamda 1841 aracın yangınlara müdahale ettiğini açıklayan Çavuşoğlu, “Yarın Ukrayna’dan 4 tane daha yangın söndürme helikopteri