İstanbul’da suya yüzde 15,62'lik zam teklifi kabul edildiİstanbul'da suya zam gündemiyle bir araya gelen İBB Meclisi'nde yüzde 39'luk zam teklifi AKP ve MHP grubu tarafından revize edilerek, yüzde 15,62 olarak sunuldu. İBB Meclisi'nde oy birliğiyle suya 15,62 zam yapılması kabul edildi.

YÜZDE 39'LUK ZAM TALEBİNDE BULUNULDU

İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, yüzde 39'luk fiyat artışı talebinde bulunarak, bunun nedenini İstanbul'un altyapı ihtiyacının nüfus artışına paralel olarak halen devam etmesi, eskiyen ve ömrünü yitirmiş boru, ekipman ve tesislerin bakım, onarım ve yenilenme ihtiyacı, Istrancalar, Yeşilçay ve Melen gibi İstanbul dışından temin edilen suyun maliyetinin son elektrik zamlarıyla artması, akaryakıt ve personel giderlerinin bütçeye ek yük getirmesi, dövize bağlı olan ithal ekipman ve kimyasal madde maliyetlerinde artış, inşaat maliyetlerinde artış olarak gösterdi.

AKP 15,65 OLARAK TEKLİFİ REVİZE ETTİ, OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ

AKP grubu, Millet İttifakı'nın 2021 yılı su satış ve kullanılmış suları uzaklaştırma bedeli için teklif ettiği yüzde 39'lık zammı kabul etmeyerek, verilen teklif yerinde yüzde 15,62 revize teklif sundu. Revize teklif oy birliğiyle kabul edilerek, suya 15,62 zam yapıldı.