Zelenskiy Putin’i masaya çağırdı, Kremlin yeşil ışık yaktı

İşgal altındaki Ukrayna'nın Devlet Başkanı Zelenskiy, açıklamalarda bulundu. Zelenskiy, Putin'i müzakere masasına çağırdı. Kremlin sözcüsü Peskov da, Rusya'nın Ukrayna'yla görüşmeler için Belarus'un başkenti Minsk'e heyet göndermeye hazır olduğunu belirtti.
Moskova yönetiminin kendisini ve ailesini hedef aldığını daha önce açıklayan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, yeni açıklamalarda bulundu....

Ukrayna Devlet Başkanı, Ukrayna ordusuna seslenerek, "Elimizdeki tek varlık sizlersiniz" ifadesini kullandı. Avrupa’da yaşayanlara da seslenen Zelenskiy, "Protesto ve eylem düzenleyerek hükümetlerinizin daha aktif adımlar atmasına yardımcı olun" dedi.

Zelenskiy konuşmasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e de çağrıda bulundu. Diplomasi seçeneğini tekrar gündeme getiren Ukrayna Devlet Başkanı Putin’i müzakere masasına çağırdı.

Zelenskiy, Avrupa’nın Rusya’ya karşı daha hızlı ve kuvvetli adımlar atması gerektiğini de dile getirdi. Zelesnkiy, “Avrupa, bu saldırıları durduracak kuvvete sahip. Halen bu saldırıları durdurabilirsiniz” ifadesini kullandı.

KREMLİN: GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ

Zelenskiy’nin açıklamalarının ardından, Çin medyasından dikkat çekici bir haber geldi. Çin devlet televizyonu CCTV, Putin’in Çin lideri Şi Cinping’le gerçekleştirdiği görüşmede Ukrayna ile üst düzey bir görüşme gerçekleştirmeye istekli olduğunu söylediğini duyurdu.

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov da, Rusya'nın Ukrayna'yla görüşmeler için Belarus'un başkenti Minsk'e heyet göndermeye hazır olduğunu belirtti.