ABD’deki metro saldırısında yaralı sayısı yükseliyor

ABD'nin New York kentindeki Brooklyn metro istasyonunda düzenlenen silahlı saldırının terörle ilişkilendirilmediği ifade edilerek, saldırıda yaralananların sayısının 16'ya yükseldiği ve 10'unun silahla vurulduğu aktarıldı.

ABD'nin New York şehrindeki Brooklyn metro istasyonunda bu sabah düzenlenen silahlı saldırı hakkında açıklama yapan New York Polis Departmanı (NYPD), saldırının terör eylemi olarak soruşturulmadığını duyurdu. NYPD, "New York'ta bu sabah 36'ıncı Cadde metro istasyonunda meydana gelen bir silahlı saldırı olayını soruşturuyoruz. Metrolarımızda şu anda bilinen hiçbir patlayıcı cihaz bulunmadığına dair halkı temin etmek istiyoruz. Bu olay terör olarak soruşturulmuyor" dedi.


Saldırganın kimliğinin henüz belirlenemediğini belirten NYPD, saldırganın trende “gaz maskesine benzeyen bir şey” taktığını ifade ederek, daha sonra çantasından çıkardığı bir kutuyu trene atmasıyla trenin dumanla dolduğunu ve ardından saldırganın silahla ateş ettiğini belirti. Polis, saldırganı yaklaşık 165 santimetre boyunda yeşil işçi yeleği ve gri kapüşonlu bir sweatshirt giyen siyahi bir erkek olarak tanımladı. Polis, kimliği tespit edilemeyen saldırganın henüz yakalanamadığını aktararak, halkı saldırgan konusunda tedbirli olması uyardı.


YARALI SAYISI 16’YA YÜKSELDİ


Saldırının arkasındaki nedenin henüz bilinmediğini ifade eden NYPD, saldırıdaki yaralı sayısının 16’ya yükseldiğini aktararak, 10’unun sağlık durumunun iyi olduğunu, 5'inin sağlık durumunun ise "kritik ancak stabil" olduğunu belirtti.


SALDIRIDA 10 KİŞİ ATEŞLİ SİLAHLA YARALANDI


New York İtfaiye Departmanı Komisyon Üyesi Vekili Laura Kavanagh, saldırıda 10 kişinin ateşli silahla yaralandığını belirterek, "Bu hastalardan 10'u şu anda ateşli silah yaralanmasından mustarip ve 5'inin durumu stabil, ancak kritik durumda" dedi. Kavanagh, ateşli silah yaralanmasının dışında kalan mağdurların ise, dumandan ve kaçmaya çalıştıkları sırada yaralandıklarını aktardı.


FBI, SORUŞTURMAYA DESTEK VERİYOR


Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) saldırı hakkında yürütülen soruşturmaya destek verdiği bildirildi. FBI New York Saha Ofisinden Sorumlu Müdür Yardımcısı Michael J. Driscoll, FBI’ın NYPD ile birlikte çalıştığını ve “her muhtemel ipucunu” takip ettiklerini aktararak, "FBI ve NYPD’nin ortak terörle mücadele görev gücü 50’den fazla ajandan oluşuyor. Her muhtemel ipucunu takip ediyoruz ve NYPD ile diğer ortaklarımızla bunu yapmaya devam edeceğiz" dedi.