Ekonomist Özgür Demirtaş açıkladı: Ülke olarak yapmamız gereken şey, ortodoks para politikasına dönmek

Ekonomist Özgür Demirtaş, enflasyona dayalı tahvil çıkarılmasının 'korkunç yanlış' bir fikir olduğunu dile getirdi. Demirtaş ayrıca "Ülke olarak yapmamız gereken şey, ortodoks para politikasına dönmemiz" ifadelerini kullandı.
Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, çıkartılması planlanan enflasyona dayalı tahville ilgili yorumda bulundu. Sosyal medya üzerinden paylaştığı gönderide enflasyona dayalı tahvil fikrinin 'korkunç yanlış bir fikir' olduğunu belirten Demirtaş bunun nedenlerini şöyle sıraladı:

1- TÜİK'in rakamlarına güven daha da azalır.

2- İnsanlar birikimlerini bankalara ve şirketlere koymak yerine bu tahvile koyarlarsa off off"

Özgür Demirtaş, "Allah aşkına 100-200 yıl önce temeli atılmış ekonomi bilimini ters yüz etmeyin" sözleriyle planlanan bu modele tepki gösterdi.

'ORTODOKS PARA POLİTİKASINA DÖNÜLMELİ'

Prof. Dr. Özgür Demirtaş sabah saatlerinde paylaştığı tivitinde ise "Ülke olarak yapmamız gereken şey: Ortodoks para politikasına dönmemiz" ifadelerini kullandı.

Demirtaş, ortodoks para politikasına dönülmesi halinde kısa vadede zorluk çekileceğini ama uzun vadede rahata erileceğini belirterek, "Lütfen alanının uzmanı olan kişilerin onlarca yıl önce düşünüp, hesaplayıp, uygulayıp bulduğu kuralları daha fazla kırmayalım" dedi.