Öğretmen atama takvimi açıklandı! Sözleşmeli öğretmen ataması ne zaman yapılacak?

Öğretmen atama takvimi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlandı. 20 bin sözleşmeli öğretmen atama sürecine ilişkin tarihlerin yer aldığı takvime göre adayların ön başvuru ve sözlü sınav merkez tercihleri 18-26 Temmuz 2022 tarihleri arasında alınacak. Sözleşmeli öğretmen atama sonuçları ise  1 Eylül 2022'de açıklanacak.
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 20 bin öğretmen atama sürecine ilişkin takvimin yayımlandığı atamaların 1 Eylül'de yapılacağını duyurdu. Bu takvime göre yapılacak atama işleminde 2021 KPSS puanı ile başvuru alınacak.

20 BİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ATAMASI NE ZAMAN?

20 bin sözleşmeli öğretmen atama takvimine göre adayların ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihlerinin 18-26 Temmuz 2022 tarihleri arasında alınacak.

29 Temmuz’da adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezlerinin ilan edilecek.

Sözlü sınavlar 1-13 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek, sonuçları ise 16 Ağustos 2022’de açıklanacak.

17-18 Ağustos 2022 tarihleri arasında sözlü sınav sonuçlarına itirazlar alınacak ve bu itirazlar, 22 Ağustos sonuçlandırılacak.

Atama tercihleri 27-31 Ağustos tarihleri arasında alınacak.

Atama sonuçları ise 1 Eylül 2022’de açıklanacak.

ATAMALARIN YÜZDE 50'si İSTANBUL'A

Yapılacak olan 20 bin öğretmen atamasının yüzde 50'sinin İstanbul'a olacağı Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından duyuruldu.

“BRANŞ OLARAK OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİNE AĞIRLIK VERECEĞİZ”

Bakan Özer şöyle devam etti:

“Atayacağımız öğretmenler de branş olarak ağırlıklı okul öncesi eğitime ağırlık vereceğiz. Çünkü Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz okul öncesine çok büyük ağırlık verdik.

Türkiye, ilkokulda, ortaokulda, lisede, eğitimin tüm kademelerinde okullaşma oranını ciddi artırmasına rağmen okul öncesi eğitimde gerçekten ciddi bir sıkıntısı vardı. Bu sıkıntıyı aşmak için 3 bin tane yeni anaokulu, 40 bin yeni anasınıfı yapmak için yola çıktık.

Şu ana kadar 750 bağımsız anaokulunu 9 bine yakın anasınıfını da hizmete aldık. Son 6 ay içerisinde 400 bin çocuğumuzu ana sınıflarıyla buluşturduk. 5 yaştaki okullaşma oranınız yüzde 78'den yüzde 92'ye çıkarttık. İstanbul'a bin yeni anaokulu yapacağız. 2022 sonuna kadar bitireceğiz. Eylülün ilk haftasına öğretmen ataması yetişecek açıklamam oradaki soruların çoğunun öğretmen adayı arkadaşlar bilir ne demek istediğimi de anlar.”