Rus e-ticaret şirketi Ozon Türkiye’de ofis açacak

Rus e-ticaret şirketi Ozon Türkiye'de ofis açacağını ve Rusya ile Türkiye arasındaki ticareti bu yolla hızlandıracaklarını duyurdu.
Rusya'nın e-ticaret devlerinden Ozon Türkiye'de ofis açacağını ve Türkiye ile Rusya arasındaki ticareti kolaylaştıracağını açıkladı. Şirket böylece Rus tüketicilerin platform üzerinden Türk satıcılardan doğrudan ürün satın almasına olanak sağlayacak.

Batılı ülkeler, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna savaşının ardından Moskova’ya yönelik bir dizi yaptırım başlattı. Yaptırım kararlarını uygulamayan ancak ihlal de etmediğini açıklayan Türkiye ile Rusya arasındaki ticari ilişkiler bazı alanlarda gelişti.

Ozon tarafından dün yapılan açıklamada, "Ozon Türk satıcıların ürünlerine karşı artan talebi görüyor ve piyasada pozisyonunu güçlendirmeyi hedefliyor. 2022’nin ilk yarısında Türk satıcıların sayısı geçen yılın aynı dönemine kıyasla iki kat yükselirken, Türkiye’den Rusya’ya satışı gerçekleştirilen ürünlerin sayısı da üç katına çıktı" ifadelerine yer verildi.

Avrupa Birliği’nin sıkı yaptırımlarına maruz kalan Rusya’daki özel şirketler, yeni arz zincirleri ve finansman kaynakları oluşturmaya çalışıyorlar.