Apple, App Store fiyatlarına zam yaptı!

 Apple, Avrupa ve bazı diğer bölgelerde App Store uygulamalarının ve uygulama içi satın alımların fiyatlarının artacağını duyurdu.

 
Apple, İOS cihazlara mobil uygulamalar indirmek için kullanılan App Store fiyatlarının bazı ülkelerde değiştiğini duyurdu. Daha önce çok fazla fiyat değişikliği uygulamayan platform, Euro'nun Dolar'a karşı güç kaybetmesiyle zamlarla karşı karşıya kaldı.

App Store, Euro bölgesinde zamlandı

ABD'li teknoloji kuruluşu, Euro kullanan tüm ülke ve bölgelerde App Store uygulamalarının ve uygulama içi satın alımların fiyatlarının artacağını açıkladı. Apple, euro bölgesi ülkelere ek olarak; Şili, Mısıe, Japonya, Malezya, Pakistan, Polonya, Güney Kore, İsveç ve Vietnam'da da uygulama ve uygulama içi satın alma fiyatlarına zam yapacak.


Şirket, tüm euro bölgesinde fiyatlara zam yaparken, Karadağ'ı ise ayrı tuttu. Şirket bu ülkede de fiyat artırmış olsa da fiyatlar, euro bölgesi ile değişkenlik gösteriyor. Apple'ın neden böyle yaptığı bilinmezken, bu zamların diğer ülkelere yansıyıp yansımayacağı ise henüz belli değil.

App Store fiyatlandırmasının nasıl çalıştığını bilmeyenler için; Apple, geliştiricilere uygulamalarını fiyatlandırabilecekleri önceden ayarlanmış katmanlar sunuyor. Geliştiriciler de uygulamaları için belirledikleri katmanda fiyat verebiliyor.

Önümüzdeki ay ile birlikte euro bazında artacak olan katmanların fiyatları ortalama %20 yükselmiş durumda. Örnek vermek gerekirse; Apple'ın birinci kademe olarak belirlediği 0,99 Euro'luk fiyat bundan böyle Avrupalı müşteriler için 1,19 Euro olacak. En üst seviye ise 999 Euro'dan 1,199 Euro'ya çıkmış durumda.

Apple, dünya genelinde App Store fiyat katmanlarını periyodik olarak düzenliyor. Geliştiriciler de bu fiyat katmanlarına göre hareket edebiliyor. Otomatik olarak yenilenen aboneliklerin ise bu fiyat artışından etkilenmeyeceğini söylemek gerekiyor.