Kripto para düzenlemesi son aşamada

Kripto para piyasasına yönelik düzenleme hakkında çalışmalar hızla sürüyor.Farklı ülke uygulamalarının da incelendiği çalışma da sona gelindi. Çalışmayla tüketicinin de korunması planlanıyor.

Yasal zeminde tüketici korunacak ve kara para aklanması önlenecek.


Çalışmaya göre, kripto varlık ile çeşitleri tanımlanacak. Bu varlıkların ortaya çıkarılması, ihracı, dağıtılması, alım-satım yapan platformların uyması gereken ilke ve esaslar belirlenecek.
Varlık saklama hizmetinin hangi şartlarda, kimler tarafından yapılabileceği netleşecek. Vergilendirme politikasının nasıl olacağı karar bağlanacak.


Kripto varlıklar ve çeiştleri için düzenleme ve yaptırım uygulama yetkisi olan kurumlar belirlenecek. Bu varlıkların suç gelirlerinin de aklanması ve terörizmin finansmanında kullanımı engellenecek.


Şirketlerin SPK gözetiminde faaliyet göstermeleri planlanıyor.


Çalışma kapsamında, kripto varlık şirketlerinin Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) gözetiminde faaliyet göstermesinin sağlanması da bekleniliyor.


Faaliyet gösteren şirketler için lisans ve asgari sermaye şartı gösterilmesi öngörülüyor. Şirketler için teknik yeterlilik ve çalışanların da SPK lisansı şartı aranacak. Kripto paralardan stopaj alınması da gündemde.


Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonundaki çalışmaya, SPK, Gelir İdaresi, Merkez Bankası, BDDK katılıyor.