Sıla Şentürk'ün katili konuştu: Başka biriyle yazıştığını gördüm

Giresun'da daha önce aralarında arkadaşlık ilişkisi bulunan 16 yaşındaki Sıla Şentürk'ü dün bıçaklayarak öldüren ve bugün çıkartıldığı mahkemece tutuklanarak, cezaevine gönderilen Hüseyin Can Gökçek'in savcılıkta verdiği ifadesinde " Sosyal medya da başkasıyla yazıştığını gördüm. Buna sinirlenerek atlayıp Giresun'a geldim. Kendisi ile konuşmak istedim. Tartıştık, bunun üzerine bıçaklayarak öldürdüm." dediği öğrenildi.
2 yıl önce sosyal medya üzerinden tanıştığı 21 yaşındaki Hüseyin Can Gökçek ile aralarında duygusal bir yakınlık oluşan Sıla Şentürk, yaklaşık 1 yıl önce ailesinin bu ilişkisini 'onaylamaması' ve kendisine şiddet uygulaması üzerine evden kaçtı.

Ailenin şikayeti üzerine Giresun'da emniyet kontrol noktasında Sıla Şentürk ile Hüseyin Can Gökçek polis memurları tarafından yakalanırken, olay sonrası Sıla Şentürk hakkında acil koruma kararı alınarak, Aile  ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı bir kuruluşa yerleştirildi. Hüseyin Can Gökçek ise ‘Küçük yaşta çocuğu alıkoymak' suçundan olay sonrası tutuklanırken, Sıla Şentürk ise ailesi ve kendi isteği doğrultusunda ailesinin yanına döndü.

Devam eden istismar davasında aile Hüseyin Can Gökçek'ten şikayetçi olurken, kız çocuğu ise şikayetinden vazgeçti. Şahsın yüzde 50 oranında engelli olduğuna dair rapor ibraz etmesi ve Sıla Şentürk'ün şikayetini geri çekmesi üzerine Hüseyin Can Gökçek mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Bunun üzerine baba Bekir Şentürk, kızının yeniden kurum korumasına alınmasını talep etti. Bunun üzerine savcılık kararı ile Sıla Şentürk hakkında ikinci kez acil korunma kararı alınarak yeniden Bakanlığa bağlı bir kuruluşta korumaya alındı.

Hüseyin Can Gökçek'in kendisini sürekli rahatsız etmesi üzerine Sıla Şentürk yeniden şikayetçi olurken, ailesinin yanına dönmek istedi. Geçtiğimiz Aralık ayında genç kız ailesinin yanına dönerken, Hüseyin Can Gökçek önceki gün Ankara'dan Giresun'a geldi. Dün genç kızla görüşmek üzere Yalı mahallesindeki evlerine gelen Gökçek, burada çıkan tartışmada Sıla Şentürk'ü bıçaklayarak öldürdü.

Olay sonrası kaçan Hüseyin Can Gökçek, Giresun-Ordu Havalimanı'nda polis ekipleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı. Giresun Emniyet Müdürlüğünde bir gece gözaltında tutulan Gökçek, bu sabah yoğun güvenlik önlemleri altında Giresun Adliyesi'ne getirildi.

10’A YAKIN SUÇTAN KAYDI OLDUĞU ÖĞRENİLDİ 

10'a yakın suçtan kaydı bulunduğu öğrenilen Gökçek, Emniyet'teki sorgusunda susma hakkını kullanırken, Cumhuriyet Savcılığı’ndaki ifadesinin ardından savcılıkça “Çocuğa yada beden ve ruh bakımından kendisini koruyamayacak durumda bulunan kişiye karşı kasten öldürme” suçundan tutuklanma talebi ile Giresun Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Gökçek, söz konusu mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

“KONUŞMAK İSTEDİM”

Gökçek'in savcılıktaki ifadesinde “Sosyal medyada başka biriyle yazıştığını gördüm. Buna sinirlenerek atlayıp Giresun'a geldim. Kendisi ile konuşmak istedim. Tartıştık, bunun üzerine bıçaklayarak öldürdüm” dediği öğrenildi.