Avrupa sıcak hava dalgasıyla mücadele ediyor: 360 ölü

Avrupa'yı etkisi altına alan aşırı sıcak hava dalgası, Fransa, İspanya ve Portekiz'de en az 360 kişinin yaşamını yitirmesine sebep oldu.
Avrupa aşırı sıcaklarla kavruluyor... Fransa, Portekiz ve İspanya'da aşırı sıcak hava dalgası, en az 360 kişinin ölümüne sebep olurken, Batı Avrupa'da orman yangınları da etkisini göstermeye başladı.

Portekiz'de hava sıcaklığı 40 santigrat dereceyi aşarken Pinhao kasabasında dün 47 derece sıcaklık ölçüldü. Bunun şimdiye kadar Portekiz anakarasında Temmuz ayında kayıtlara geçen en yüksek sıcaklık olduğu belirtildi.

Fransa’nın Gironde bölgesi orman yangınlarının etkisi altında kalırken, 14 bin kişi bölgeden tahliye edildi. Gironde’deki Langon vali yardımcısı Vincent Ferrier yaptığı açıklamada orman yangınlarının yayılmasından korktuklarını dile getirdi.

ORMAN YANGINLARI ETKİSİNİ GÖSTERİYOR

Şiddetli alevler Fransa’nın Bordeaux bölgesindeki ormanlarda etkisini gösterirken, Portekiz’deki orman yangınları nedeniyle 160’dan fazla kişi yaralandı.

Yetkililer, bu yıl Portekiz genelinde 300 kilometrelik bir alanın yandığını açıkladı.

İspanya da aşırı sıcakların etkisi altındaki ülkeler arasında… İspanya’da hava sıcaklıkları 46 dereceye ulaşırken, 43 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.