Joe Biden: Orta Doğu’da Rusya veya Çin’in dolduracağı bir boşluk bırakmayacağız

ABD Başkanı Joe Biden, Orta Doğu ziyaretinin son durağı olan Suudi Arabistan'da düzenlediği bir basın toplantısında, "Ortadoğu'da Rusya ve Çin'in dolduracağı bir boşluk bırakmayacağız" dedi.
ABD Başkanı Joe Biden, Orta Doğu ziyaretlerine devam ederken son durağı olan Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde, Suudi yetkililerle bir araya geldi. Suudi Kralı Salman bin Abdülaziz ile yaptığı ikili görüşmenin ardından, Suudi Veliaht Prensi Selman Muhammed bin Selman ve Suudi Bakanlarla bir çalışma toplantısına katılan Biden, toplantılardan sonra yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan ile Orta Doğu'ya barış getirme, küresel ekonomik büyümeyi sağlama ve teknolojik alanlarda işbirliğini sağlama konularında anlaştığını ifade etti.
Joe Biden yaptığı açıklamada, "ABD askerleri de dahil olmak üzere uluslararası barış güçleri, 40 yılı aşkın süredir bulundukları Tiran Adası’nı ve Kızıldeniz’i terk edecekler. Bu atılım sayesinde bu ada, gerekli tüm güvenlik düzenlemelerini koruyarak turizme ve ekonomik kalkınmaya açık olacak" dedi. Biden, bölgedeki barış çözümleri doğrultusunda, Suudi Arabistan ile Yemen ateşkesini uzatmak için ABD ile Suudi Arabistan’ın birlikte çalışmayı kabul ettiğini söyleyerek, "Yemen’de daha geniş bir çözüme ulaşmak için diplomatik bir süreç izlemeyi kabul ettik" ifadelerini kullandı.

Biden, "Suudi liderliği ayrıca gıda ve insani yardım malzemelerinin sivillere teslim edilmesini kolaylaştırmaya devam etme taahhüdünde bulundu. Bu bağlamda, İran ve İran’ın vekillerinden gelen gerçek tehditler göz önüne alındığında, Suudi Arabistan’ın güvenliğinin krallığı savunması gerektiğini tartıştık" dedi.

"ORTADOĞU’DA RUSYA VEYA ÇİN’İN DOLDURACAĞI BİR BOŞLUK BIRAKMAYACAĞIZ"

Biden görüşmelerde Körfez İşbirliği Konseyi’nin (GCC) düşük ve orta gelirli ülkelerin altyapı ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olmak için küresel altyapı ve ortaklığa yatırım yapma konusunda milyarlarca dolarlık taahhüdü olduğunu söyleyerek, "Irak’ın elektrik şebekesini Kuveyt ve Suudi Arabistan üzerinden Körfez İşbirliği Konseyi şebekelerine bağlamak ve Irak’ın bölgeye entegrasyonunu derinleştirmek ve İran’a olan bağımlılığımızı azaltmak için bir anlaşmayı sonuçlandırdık. Ortadoğu’da ileriye dönük bu önemli adımlarla beraber, Ortadoğu’da Rusya veya Çin’in dolduracağı bir boşluk bırakmayacağız" sözlerini kullandı.